FOTOMINER

VMG Visual Minerals Gràfics

MINERALS

Índex

Veure taulaMINERALS - Llistat general de minerals per ordre alfabètic.

A-B-C-D-E-F-G-H-I-J-K-L-M-N-O-P-Q-R-S-T-U-V-W-X-Y-Z

CALCANTITA

GRUPS/SÉRIES

CLASSE:

Sulfats, Molibdats, Cromats i Wolframats.

SUBCLASSE:

Sulfats.

GRUP/SÉRIE:

CALCANTITA

JOKOKUITA

PENTAHIDRITA

SIDEROTIL.LE

COMPOSICIÓ: CuSO4.5H2O
SISTEMA: Triclínic.
VARIETATS:  
MESCLAS:  

SINÓNIMS:

CALCANTITA

CAPARROSA BLAVA

CIANOSA

PEDRA LIPIS

VIDRIOL BLAU

VIDRIOL DE COURE

COLOR:

Blau.Blau cel.Blau intens.

TEXTURA: Vítria.Terrosa.

PARAGÉNESI:

BROCHANTITA

CALCANTITA

PIRITA

PIRITA CUPRÍFERA

AMBIENT: Secundàri.
PRESENTACIÓ: En grànuls cristal.lins.En masas terrígenas.Crostes.

DURESA:

 

REFRACCIÓ:

 

DENSITAT:

 

LLUÏSOR:

Vítria.Mat.

RATLLA:

 

EXFOLIACIÓ:

 

FRACTURA:

 

LOCALITAT TIPUS:

 

 

IDENTIFICACIÓ:

 

ETIMOLOGIA:

 

NOTES:  
MOSTRES:

Veure

CALCANTITA Crostes sobre matriu.

Classe VI - Sulfats,Molibdats,Cromats i Wolframats.

CuSO4.5H2O

Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

4,3 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure

CALCANTITA Crostes sobre matriu.

Classe VI - Sulfats,Molibdats,Cromats i Wolframats.

CuSO4.5H2O

Mines Glória.La Cardenchosa.Fuenteovejuna (Fuente Obejuna).

Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

4,1 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure

CALCANTITA Crostes amb calcoalumita, sobre pirita.

Classe VI - Sulfats,Molibdats,Cromats i Wolframats.

CuSO4.5H2O

Pedrera Berta (Mina Berta).El Papiol.Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.

Espanya.U.E.

4,7 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure

CALCANTITA Agregats cristal.lins amb brochantita.

Classe VI - Sulfats,Molibdats,Cromats i Wolframats.

CuSO4.5H2O

Mina de las Ferreres.Rocabruna.Camprodón.Ripollés.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

Vista 0,7x0,5 cm.

© 2010 Ll.García.

Veure

CALCANTITA Crostes sobre matriu.

Classe VI - Sulfats,Molibdats,Cromats i Wolframats.

CuSO4.5H2O

Mina Vagilada.Mines de Bonmatí (Mines del Puig de Sant Julià).Puig de Sant Julià.

Sant Julià del Llor-Bonmatí.Selva.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

Vista 0,7x0,5 cm.

© 2009 Ll.García.

REFERÉNCIES:

  • Autors:

  • Bibliogràfia:

    • Mineralogistes de Catalunya.Vol.VII, nº1.Pàg.16.Cornudella de Montsant.Any 1997.

  • Museus:

  • Webs:

CALCANTITA

Crostes sobre matriu.

Classe VI - Sulfats,Molibdats,Cromats i Wolframats.

CuSO4.5H2O

Mines Glória.La Cardenchosa.

Fuenteovejuna (Fuente Obejuna).Córdova.

Andalusía.Espanya.U.E.

4,1x3,6x0,6 cm.

© 1999 Ll.García.

 

 

JACIMENTS

 

  1. Alemanya.U.E.

    1. Renània-Palatinat.Alemanya.U.E.

      1. Moschellandsberg.Renània-Palatinat.Alemanya.U.E.

        1. Mina Carolina.Moschellandsberg.Renània-Palatinat.Alemanya.U.E.

  2. Cuba.

    1. Oriente.Cuba.

      1. Santiago de Cuba provincia.Oriente.Cuba.

        1. Sierra Maestra.Santiago de Cuba provincia.Oriente.Cuba.

          1. Santiago de Cuba.Sierra Maestra.Santiago de Cuba provincia.Oriente.Cuba.

            1. El Cobre.Santiago de Cuba.Sierra Maestra.Santiago de Cuba provincia.Oriente.Cuba.

              1. Mina El Cobre.El Cobre.Santiago de Cuba.Sierra Maestra.Santiago de Cuba provincia.Oriente.Cuba.

  3. Espanya.U.E.

    1. Andalusía.Espanya.U.E.

      1. Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

            1. Rodalquilar.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

              1. Cerro de los Guardias.Rodalquilar.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

                1. Mina Sol.Cerro de los Guardias.Rodalquilar.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

              2. Mina María Josefa.Rodalquilar.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

      2. Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Fuenteovejuna (Fuente Obejuna).Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. La Cardenchosa.Fuenteovejuna (Fuente Obejuna).Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

            1. Mines Glória.La Cardenchosa.Fuenteovejuna (Fuente Obejuna).Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

              1. Complexa de Mines Glória.Mines Glória.La Cardenchosa.Fuenteovejuna (Fuente Obejuna).Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

      3. Huelva.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Cala.Huelva.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. Mines de Cala.Cala.Huelva.Andalusía.Espanya.U.E.

        2. Riotinto.Huelva.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. Mines de Riotinto.Riotinto.Huelva.Andalusía.Espanya.U.E.

            1. Pou Alfredo.Mines de Riotinto.Riotinto.Huelva.Andalusía.Espanya.U.E.

        3. Tharsis.Huelva.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. Mines de Tharsis.Tharsis.Huelva.Andalusía.Espanya.U.E.

            1. Filó Sud.Mines de Tharsis.Tharsis.Huelva.Andalusía.Espanya.U.E.

    2. Aragó.Espanya.U.E.

      1. Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

        1. Bubierca.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

          1. Mines de La Pedraza.Bubierca.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

        2. Fombuena.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

          1. Barranc de la Sierra.Fombuena.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

            1. Mina Africana.Barranc de la Sierra.Fombuena.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

        3. Tobed.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

          1. Mina Alfonso.Tobed.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

    3. Astúries.Espanya.U.E.

      1. Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        1. Llanera.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. Villardeveyo.Llanera.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

            1. Villabona.Villardeveyo.Llanera.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

              1. Districte Miner de Villabona-Arlós (Distrito Minero de Villabona-Arlós).Villabona.Villardeveyo.Llanera.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

                1. Mines de Villabona.Districte Miner de Villabona-Arlós (Distrito Minero de Villabona-Arlós).Villabona.Villardeveyo.Llanera.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

                  1. Mina Santo Firme.Mines de Villabona.Districte Miner de Villabona-Arlós (Distrito Minero de Villabona-Arlós).Villabona.Villardeveyo.Llanera.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

    4. Castella i Lleó.Espanya.U.E.

      1. Burgos.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

        1. Campolara.Burgos.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

        2. Rupelo.Burgos.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

        3. Villaespasa.Burgos.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

    5. Catalunya.Espanya.U.E.

      1. Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. El Papiol.Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Pedrera Berta (Mina Berta).El Papiol.Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

        2. Maresme.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Tordera.Maresme.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Hortsavinyà.Tordera.Maresme.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Mina de Can Montsant (Mines de Can Montsant).Hortsavinyà.Tordera.Maresme.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

        3. Osona.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. El Brull.Osona.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. La Castanya.El Brull.Osona.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Mines del Remei.La Castanya.El Brull.Osona.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

        4. Vallés Occidental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Montcada i Reixac.Vallés Occidental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Turó de Montcada.Montcada i Reixac.Vallés Occidental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Pedrera Asland.Turó de Montcada.Montcada i Reixac.Vallés Occidental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

        5. Vallés Oriental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Gualba de d'Alt.Vallés Oriental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Pedreres de Gualba.Gualba de d'Alt.Vallés Oriental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

      2. Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Alt Empordà.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Sant Llorenç de la Muga.Alt Empordà.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Montdevà.Sant Llorenç de la Muga.Alt Empordà.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Mines de Montdevà.Montdevà (Montdavà).Sant Llorenç de la Muga.Alt Empordà.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

        2. Ripollés.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Camprodón.Ripollés.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Rocabruna.Camprodón.Ripollés.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Mina de las Ferreres.Rocabruna.Camprodón.Ripollés.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

        3. Selva.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Sant Feliú de Buixalleu.Selva.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

          2. Sant Julià del Llor-Bonmatí.Selva.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Puig de Sant Julià.Sant Julià del Llor-Bonmatí.Selva.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Mines de Bonmatí (Mines del Puig de Sant Julià).Puig de Sant Julià.Sant Julià del Llor-Bonmatí.Selva.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

                1. Mina Vagilada.Mines de Bonmatí (Mines del Puig de Sant Julià).Puig de Sant Julià.Sant Julià del Llor-Bonmatí.Selva.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

      3. Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Cornudella de Montsant.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Mines del Barranc Fondo (Mina Marcelino).Cornudella de Montsant.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

    6. Comunitat de Madrid (Madrid).Espanya.U.E.

      1. Madrid.Comunitat de Madrid (Madrid).Espanya.U.E.

        1. Colmenarejo.Madrid.Comunitat de Madrid (Madrid).Espanya.U.E.

          1. Mina Pilar.Colmenarejo.Madrid.Comunitat de Madrid (Madrid).Espanya.U.E.

  4. Estats Units.

    1. Alaska.Estats Units.

      1. Denali Borough.Alaska.Estats Units.

      2. Southeast Fairbanks CA (Àrea censal).Alaska.Estats Units.

      3. Valdez-Cordova CA (Àrea censal).Alaska.Estats Units.

    2. Arizona.Estats Units.

      1. Cochise Co.Arizona.Estats Units.

        1. Warren Districte.Cochise Co.Arizona.Estats Units.

          1. Bisbee.Warren Districte.Cochise Co.Arizona.Estats Units.

    3. Colorado.Estats Units.

      1. Boulder Co.Colorado.Estats Units.

        1. Jamestown.Boulder Co.Colorado.Estats Units.

          1. Jamestown districte.Jamestown.Boulder Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mina Inexco.Jamestown districte.Jamestown.Boulder Co.Colorado.Estats Units.

      2. Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

        1. Sedalia districte.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

          1. Mina Sedalia (Mina Sedalia Copper).Sedalia districte.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

      3. Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

        1. Georgetown.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

          1. Georgetown districte (Georgetown-Silver Plume districte).Georgetown.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

        2. Idaho Springs districte miner.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

      4. Eagle Co.Colorado.Estats Units.

        1. Gilman.Eagle Co.Colorado.Estats Units.

          1. Gilman districte.Gilman.Eagle Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mina Eagle (Mina Gilman).Gilman districte.Gilman.Eagle Co.Colorado.Estats Units.

      5. Gilpin Co.Colorado.Estats Units.

        1. Àrea de Central City (Central City district).Gilpin Co.Colorado.Estats Units.

          1. Mina Patch (Mina Glory Hole).Àrea de Central City (Central City district).Gilpin Co.Colorado.Estats Units.

      6. Lake Co.Colorado.Estats Units.

        1. Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

          1. Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

            1. Breece Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Ibex (Mina Little Johnnie).Breece Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

            2. Iron Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Greenback.Iron Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

      7. Mineral Co.Colorado.Estats Units.

        1. Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

          1. Creede districte.Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

      8. Park Co.Colorado.Estats Units.

        1. Alma districte.Park Co.Colorado.Estats Units.

      9. Rio Grande Co.Colorado.Estats Units.

        1. Summitville districte (Summit districte).Rio Grande Co.Colorado.Estats Units.

      10. Summit Co.Colorado.Estats Units.

        1. Àrea de Montezuma.Summit Co.Colorado.Estats Units.

      11. Teller Co.Colorado.Estats Units.

        1. Cripple Creek districte.Teller Co.Colorado.Estats Units.

  5. Itàlia.U.E.

    1. Campania. Itàlia.U.E.

      1. Nàpols.Campania.Itàlia.U.E.

        1. Mt. Vesúbi.Nàpols.Campania.Itàlia.U.E.
    1. Toscana.Itàlia.U.E.

      1. Livorno.Toscana.Itàlia.U.E.

        1. Illa d'Elba.Livorno.Toscana.Itàlia.U.E.
      2. Massa Carrara.Toscana.Itàlia.U.E.
  6. Marroc.

    1. Mts. Anti-Atlas.Marroc.

      1. Bou Azzer.Mts. Anti-Atlas.Marroc.

  7. Perú.

    1. Apurímac (Departamento de Apurímac).Perú.

      1. Abancay.Apurímac (Departamrnto de Apurímac).Perú.

        1. Mina Sojllagasa.Abancay.Apurímac (Departamento de Apurímac).Perú.

    2. Huancavelica (Departamento de Huancavelica).Perú.

      1. Churcampa.Huancavelica (Departamento de Huancavelica).Perú.

        1. San Pedro de Coris (Distrito de San Pedro de Coris).Churcampa.Huancavelica (Departamento de Huancavelica).Perú.

          1. Distrito minero de Cobriza.San Pedro de Coris (Distrito de San Pedro de Coris).Churcampa.Huancavelica (Departamento de Huancavelica).Perú.

  8. Portugal.U.E.

    1. Évora.Portugal.U.E.

      1. Vila Viçosa.Évora.Portugal.U.E.

        1. Mina Miguel Vacas.Vila Viçosa.Évora.Portugal.U.E.

  9. Romanía.U.E.

    1. Maramures (Comtat de Maramures).Romanía.U.E.

      1. Baia Mare (Nagybànya).Maramures (Comtat de Maramures).Romanía.U.E.

        1. Mina Herja (Mina Kisbànya).Baia Mare (Nagybànya).Maramures (Comtat de Maramures).Romanía.U.E.

  10. Xile.

    1. Antofagasta (Regió d'Antofagasta).Xile.

      1. El Loa (Provincia d'El Loa).Antofagasta (Regió d'Antofagasta).Xile.

        1. Calama.El Loa (Provincia d'El Loa).Antofagasta (Regió d'Antofagasta).Xile.

          1. Chuquicamata (Complexe miner de Chuquicamata).Calama.El Loa (Provincia d'El Loa).Antofagasta (Regió d'Antofagasta).Xile.

            1. Mina Chuquicamata.Chuquicamata (Complexe miner de Chuquicamata).Calama.El Loa (Provincia d'El Loa).Antofagasta (Regió d'Antofagasta).Xile.

Principi de pàginaVMG - © 1995-2006 Visual Minerals Gràfics.Col.leccións Visualminer i Fotominer. Ll.García. Índex Mineralógic.